Читаємо в інеті заголовки майстер-класів: «Як знайти VIP-клієнтів за 5 днів», «Три найсучасніших методи управління персоналом», «10 кроків молодого керівника» і т.д. Не простіше одразу запропонувати чарівну паличку? І чи не виникло навіть з нею проблем в Незнайка з однойменної казки?

А тепер я пропоную розібратися з дзеркальністю реальності:

 1. На заходи «тільки для ТОП-менеджменту бізнесу» потрапляють: шефи в минулому, а нині рядові менеджери; заступники діючих босів; і як трапляється котрийсь із учасників таки шеф, то не факт, що цей матеріал є саме для нього
 2. Коли наголос йде на мега-сучасну дієвість та інноваційну кнопку впливу на інших, то одні не зможуть скористатися, інші — вироблять імунітет, а треті — нарікатимуть «знову не працює…»
 3. Пам’ятати треба і те, що інформацію в інеті читають, окрім керівників, і їхні підлеглі, і якщо ТОП цікавиться маніпуляцією, то і підлеглих цікавить та тема. То, що то за команда, в якій хто кого?

А тепер про попередній відбір та формування груп учасників:

 • Хто спілкується про рівень практично-теоретичної підготовки потенційного учасника відповідно до теми? — Кейс: тематика вебінару декларована ведучим — про мега-круті надсучасні фішки проведення вебінарів, а по суті — в якій програмі робити презентацію, де то найти на ПК, як туди потрапити і що там робити …
 • На яку базу життєвого та попереднього досвіду нашаровується наступна інформація? — Кейс: учасник мав останній досвід роботи, який називає успішним, ще в 2008, а все решта, з того часу, так, підробітки, дрібниці. І в тому «залипанні» ми продовжуємо нашаровування методів, інструментів, способів працювати в сучасності, а у відповідь: «То все фігня, то я можу в любий момент зробити, а от були часи …» Коли емоції блокують сприйняття інформації — важко співучасникам, важно лектору, важко самій персоні…
 • Що і хто впливають на втілення рішень в життя? — Кейс: є персони схильні до надмірного навчання, в динаміці та кількості, складності та різноманітності. Кейс: вчилась персона, вчилась, то працівники проти нововведень, то батьки, то держава і податки, то сезон, море і відпустка… Який відгук про захід та його результативність прийде від такого учасника? В чому буде суть зворотнього зв’язку? Вірно: в кращому випадку ніякого, а як прийде? То це буде аморфне «все було добре, атмосфера гарна, кава запашна» або «все складно, нічого не працює, теорія, яку неможливо взяти в практику»…
 • Як взагалі формується первинний запит підприємця: «Я це хочу!» — …переважно, сидячи в соц.мережах, бо читати книжки нема коли, в інституті замість вчитися — вже була зайнятість, аналізувати фінансову звітність — це марна справа, бо все просто — гроші або є, або їх нема, так от… Сидячі в соц.мережі кожен може натрапити на формулювання чарівного заголовку із не менш містичними за дією підпунктами. І все стає так легко, бо то ж ліки від всього на раз: від не-мудрості, від ліні, від недогуляного студентського життя, від прагнення легкого життя та панування за чужий рахунок. Від усього, крім формування команди та командного духу.

Повертаючись до такої модної сьогодні теми лідерства: яка мрія — така і команда. Команда дзеркалить свого шефа.

То ж — в кожній темі, є суть і «водичка», є авторське бачення та обмін досвідом. Важливо мати відповіді на питання до кожної теми, перш, ніж тиснути кнопку «Зареєструватися»:

 1. Чому мені це потрібно?
 2. Чому я це хочу отримати у викладенні цієї людини, даного лектора?
 3. Що я з тим буду робити?
 4. Коли я почну зміни і що просигналізує мені досягнення результату?
 5. Який зворотній зв’язок я дам? (А це має право видавати у Всесвіт лише той, хто мав відповіді і зробив відповідні кроки!)

***

Якщо шукати ліки для командоутворення, слід почати із загальної позиції людяності, і обов’язково — із себе. Це не корпоративне замовлення чи груповий тренінг, це персональний коучінг.

Якщо шукати ліки, щоб працював колектив без втрат часу, слід подивитися на власні навички планування та самодисципліну. І пропрацювати це в рамках персонального коучінгу. А не фиркати на загальну аудиторію в 30-50 учасників: «Добре Вам казати, Ви це вмієте і то давно, а зараз на раз-два з цим не справитися»! (Упускаємо факт того, що всі справилися ;-)!)

Якщо шукати ліки від груп, де сидить «тобі не рівня», слід пропрацювати питання самооцінки, гордині та зарозумілості 😉

Якщо шукати ліки «одна тема від всіх проблем» … то як знайдете, поділіться 😉