Переговорний та консультаційний процес минулих тижнів навів на роздуми:

 • Чи може особистість розвиватися за складеною схемою?
 • Чи коучінг є заміною чи передумовою саморозвитку?
 • Чи саморозвиток є персональною ціллю чи масовою вдалою схемою руху?
 • Чи експерементальні частини з корпоративних тренінгів варто переносити в будні, чи вони самостійно просочуються туди?

В часи СРСР люди були кадрами. Їм вбивали «жити — як всі», «не виділятися». Зараз звідусіль лунає «будь оригіналом», «усвідом свої бажання та прагнення». І тут питання: колись чітко знали «Як?» загнати людей в шаблони, і використовували на загально держаному рівні. То чи зараз є однозначна відповідь «Як?»жити інакше?!

Якщо колись достатньо було слідувати схемі та життєвому маршруту: школа-ПТУ/ВУЗ-скерування на роботу-трудовий шлях аж до пенсії-пенсія. То чим керуватися зараз?

Колись треба було якісно навчитися слідувати. Зараз треба швидко навчитися адаптовуватися та змінюватися. Так отой щем «хочу стабільності» — чи не є рудиментом минулого слідування і змученості адаптуватися?! Чи прагнення «прогнозованості» не порушує законів природи, де з відомо го є пори роки і час доби, а далі — день на день не подібні, коливається температурний режим, настрій, напрям вітру і т.д. Тобто ззовні мінливість та адаптивність приймаються з певним «але»?!

getmedia.phpНовітні терміни про психо-емоційне та професійне вигорання, про кризу середнього віку життя — чи вони не про конфлікт змінних та сталих процесів? Наприклад, дано 100 років життя, поділимо їх на 4 сезони по 25 років і проведемо паралелі: 0-25 років — весна, 25-50 років — літо, 50-75 — осінь, 75-100 — зима. Літо-осінь, зима-весна — переважно так сезони в моді поділено. Тобто є щось між ними спільного. Гардероб весни та осені плюс/мінус ми використовуємо один і той самий, а от докорінно різняться між собою літо та зима. Дітям і старим навіть речей надбагато не купують: дітям — через стрімкий ріст, літнім — через зменшення потреб і ті самі фізіологічні зміни тіла, не завжди прогнозовані. Літо-осінь цікаві своїми генеральними прибираннями: гардеробів, думок, цінностей, марень та прагнень. Часто можна найти в шафах шкільний улюблений светер, джинси «в які колись влізу», книжки, які недочитані припалі порохом на полицях твого життя. І точно в кожного є думки «буде час — я це зроблю»! І йдуть роки. І коли раптом ти усвідомлюєш, що НЕ будеш цього робити, це застаріло, не актуально, тобі (!) вже не цікаво чи не треба, і діти виросли, і плани змінилися … От тут приходить криза і сумний настрій, але це нормально.

osin03Що зараз за вікном? Сонце світить, та вже не гріє, день скорочується, все частіше ти вдома, а не на вулиці. Щось вже тебе не цікавить … Міжсезоння))) В період «бабиного літа» як в житті, так і в думках відбувається процес переналаштування. В кельтів, наприклад, все простіше було: поділ року йшов на дві частини — темно/світло, зимно/тепло. Їх тримали в прийняття навколишнього світу і налаштування внутрішнього їхня магія та традиції. Ми ж тяжіємо до ускладнень, ми прагнемо все усвідомити, знати всі деталі і забуваємо про важливу складову — невидимі процеси є, незалежно від того, як далеко сягнула наука.

Кожен день хоча б на годину забувай про світ, щезай з нього. Зроби оборот на сто вісімдесят градусів і заглянь в себе. Ключі там. (с) Osho

i_006Кризові стани приписуються віковому діапазону 35-45 років. Час передосіннього передчуття. Час підсумків та прийняття. Час спокою та медитативного споглядання. Час планування (!), чим наповнити довгі вечори. Час заготовництва, травництва, свічкарства — час загального накопичення. Це єдине, чим пов’язані весна та осінь — накопиченням.

Але цілісність в природі забезпечується повним річним циклом зі зміною сезонів. З їх сезонними та міжсезонними особливостями. Чому в житті ти прагнеш розподілу замість єдності?!

Накопичення сприймається складно, коли ти звик бігти, викручуватися, спізнюватися, вирішувати, домовлятися … Коли ти тільки-но з колеса свого щурячого. Тобі ще від перегонів в голові паморочиться. Тому і не ясно — чому не бігти треба, а насолоджуватися, оглядаючись на запаси. Чому усміхатися треба новій шерсті на майбутній светрик. Чому тішитися треба знайденій давно не закінченій вишивці. Чому переписувати треба блокнот з телефонами і продзвонювати-нагадуватися друзям, адже час затишного чаювання надходить 😉

Тому зараз:

 • пригадай три найяскравіших моменти цього літа
 • вигадай, як їх адаптувати до осені
 • згадай, з ким би ти хотів/-ла поділитися цими теплими світлими митями одного холодного осіннього дощового дня
 • і усміхнись літу, яке йде
 • і усміхнись, осені, котра надходить

***

А на питання я собі дала такі відповіді

 • Чи може особистість розвиватися за складеною схемою? — Для мене розвиток є безупинним процесом, його хіба трошки коригувати можна. ЧИ ти активно, чи пасивно поводишся, але розвиток є. З твоєю чи без твоєї участі.
 • Чи коучінг є заміною чи передумовою саморозвитку? — Коучінг і є тим корекційним елементом, але не замінником розвитку. Не можна сказати, що людина, котра бере коуч-сесії займається саморозвитком, а всі інші — ні.
 • Чи саморозвиток є персональною ціллю чи масовою вдалою схемою руху? — Комбіновано. Є еволюційно виправдані кроки, і мають бути завжди вигадані якимось вар’ятом нові)))
 • Чи експерементальні частини з корпоративних тренінгів варто переносити в будні, чи вони самостійно просочуються туди? — Я завжди проти розподілу життя на окремо взяти часточки, воно є єдиним та неподільним. Я «за» цілісність)))

А ти що думаєш? Які твої відповіді на ці питання?

***

Якщо в моєму досвіді ти знайдеш щось корисне для себе, якщо у тебе з’являться нові думки, значить свою задачу я виконала 🙂